Školní řád
Ředitel školy na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, po schválení školskou radou, vydává školní řád, který upravuje podrobnosti k výkonu práv a povinností žáků a jejich zákonných zástupců a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pracovníky školy, provoz a vnitřní režim školy, podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků, podmínky zacházení s majetkem školy a pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků.
-
Práva a povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců
-
Žáci mají právo
-
- Na vzdělávání a na svobodný přístup ke všem informacím, které se týkají jejich studia, práv, povinností a zákonných ustanovení. Materiálně-technické podmínky vzdělávání zajišťuje škola, za kvalitu výchovně-vzdělávacího procesu zodpovídají vyučující.
- Na bezpečnost a ochranu zdraví během školního vyučování a na školních akcích. Na začátku školního roku jsou prokazatelným způsobem seznámeni se zásadami BOZ a PO ve škole, a rovněž při činnostech, kde hrozí zvýšené riziko úrazu (tělesná výchova, laboratorní práce, exkurze, apod.).
- Na slušné zacházení od všech pracovníků školy, nesmí být snižována jejich důstojnost, ani ponižována osobnost. Musí být respektována jejich individualita v rámci všech pravidel daných školním řádem.
- Na ochranu před sociálně-patologickými jevy, před projevy diskriminace, nepřátelství a násilí.
- Volit a být voleni do školské rady, pokud jsou zletilí.
- Vytvářet školní samosprávu, volit a být do ní voleni a jejím prostřednictvím se obracet na ředitele školy.
- Požádat o uvolnění z výuky předepsaným způsobem.
- Žádat vyučujícího o konzultaci. Termín konzultace si žák dohodne s vyučujícím nebo může využít vyhlášených konzultačních hodin vyučujícího.
- Dozvědět se od vyučujícího zdůvodnění své klasifikace a své průběžné hodnocení. Požádat o komisionální přezkoušení v případě, že mají pochybnosti o správnosti své klasifikace (u žáků mladších 18 let mohou o přezkoušení požádat jejich zákonní zástupci).
- Obrátit se s podněty i stížnostmi k práci školy na kteréhokoliv pedagogického pracovníka.
- Požádat o povolení výuky podle individuálního vzdělávacího plánu. Žádost podává zletilý žák nebo zákonný zástupce nezletilého žáka řediteli školy prostřednictvím třídního učitele.
- Požádat o poradenskou pomoc školy v záležitostech týkajících se vzdělávání.
- Na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání mají v případě zletilých žáků právo také jejich rodiče, popřípadě osoby, které vůči zletilým žákům plní vyživovací povinnost.
-
Žáci mají povinnost
-
- Dodržovat školní řád.
- Ve škole i mimo školu vystupovat slušně a ohleduplně, svým chováním na veřejnosti reprezentovat školu a chránit její dobré jméno.
- Chránit své zdraví i zdraví jiných, dbát na čistotu a pořádek ve škole i v jejím okolí. Dodržovat pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví, pravidla požární ochrany a provozní řády jednotlivých odborných učeben a tělocvičny.
- Hlásit neprodleně každý úraz, který byl způsoben ve škole, na školních akcích nebo v přímé souvislosti s nimi.
- Školní zařízení používat ohleduplně a chránit je před poškozením, hlásit každé poškození nebo závadu na školním zařízení a inventáři školy. Při úmyslném poškození majetku školy hradí viník nebo jeho zákonný zástupce škodu v plné výši.
- Plnit pokyny pedagogických i provozních pracovníků školy.
- Hlásit neprodleně ztrátu osobní věci. Za ztrátu, která bude hlášena opožděně, nepřebírá škola zodpovědnost.
- Oznámit třídnímu učiteli veškeré údaje požadované školským zákonem a předpisy souvisejícími, které se týkají pedagogické dokumentace (zejména osobní údaje nutné pro zápis do školní matriky) a hlásit bez zbytečného odkladu všechny změny v těchto údajích.
- Oznámit neprodleně řediteli školy případný výskyt infekční choroby ve svém okolí.
- Podrobit se na vyzvání ředitele nebo pověřené osoby orientační dechové zkoušce na přítomnost alkoholu nebo zkoušce na vliv drog.
Zletilí žáci jsou dále povinni
- Informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních potížích a jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.
- Dokládat důvody své nepřítomnosti ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými tímto školním řádem.
Zákonní zástupci nezletilých žáků mají povinnost
- Zajistit, aby žák řádně docházel do školy.
- Na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednávání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka.
- Informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.
- Dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými tímto školním řádem.
- Oznamovat škole veškeré údaje požadované školským zákonem, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka, a změny v těchto údajích.
-
Žáci mají zakázáno
-
- Kouřit ve škole, na pozemcích školy a při školních akcích i mimo školní budovu.
- Přinášet do školy a na školní akce alkoholické nápoje, návykové látky nebo jiné zdraví škodlivé látky a tyto požívat. Vznikne-li podezření, že je žák pod vlivem návykové látky, škola nad ním zabezpečí dohled a předá ho rodičům nebo k odbornému ošetření.
- Chodit do školy pod vlivem alkoholu nebo návykových látek.
- Přinášet do školy nebo na akce organizované školou věci nebezpečné pro život a zdraví.
- Přinášet do školy věci, které by mohly ohrožovat mravní výchovu.
- Přinášet do školy nepřiměřeně vysoké finanční částky a věci nepřiměřeně vysoké ceny (výjimku tvoří finanční částky na zaplacení školních akcí). Za peníze a cenné věci nepřijímá škola právní a hmotnou odpovědnost.
- Nosit do školy věci, které nesouvisí s výukou.
- Používat mobilní telefon, jiné obdobné prostředky komunikace nebo jiné prostředky pro záznam zvuku, obrazu či videa jakoukoliv formou či způsobem v době výuky bez výslovného souhlasu vyučujícího. Tyto prostředky musí být po dobu výuky vypnuty a uloženy v tašce, batohu či kabelce a nesmí být umístěny na lavici či pracovním stole.
- Manipulovat s termoregulačními ventily u radiátorů topení a s hasicími přístroji.
- Opouštět budovu školy o přestávkách.
- Vpouštět kohokoliv do budovy (cizí osoby i žáky školy).
- Propagovat činnost politických stran a politických hnutí.
-
Informovanost zákonných zástupců a zletilých žáků
- Hromadné přímé informování zákonných zástupců žáků a zletilých žáků školy je zabezpečováno uveřejněním oznámení na elektronické úřední desce na webových stránkách školy.
- Přímé informování zákonných zástupců žáků a zletilých žáků školy je zajišťováno průběžně prostřednictvím informačního systému školy (IS Bakaláři), ke kterému mají autorizovaný přístup zákonní zástupci žáků a žáci školy.
- Přímé informování zákonných zástupců žáků a zletilých žáků školy je dále zajištěno cestou e-mailů, které každý zákonný zástupce žáka a zletilý žák předá třídnímu učiteli na první třídní schůzce po zahájení studia. Zákonný zástupce žáka a zletilý žák je odpovědný za aktualizaci své e-mailové adresy. Změnu e-mailové adresy je povinen zákonný zástupce žáka a zletilý žák oznámit třídnímu učiteli e-mailem zaslaným na školní e-mailovou adresu třídního učitele. Změna je platná až po potvrzení tohoto e-mailu třídním učitelem zpět na novou e-mailovou adresu zákonného zástupce žáka a zletilého žáka.
- Výše uvedeným způsobem je naplněna povinnost školy přímo informovat zákonné zástupce žáků.
- O udělení výchovného opatření jsou zákonní zástupci žáků informováni písemně bez zbytečného odkladu.
-
Vnitřní režim školy
-
Docházka do školy
-
- Povinností žáka je docházet do školy včas a pravidelně. Všichni žáci musí být ve škole nejpozději 5 minut před začátkem vyučování.
- Budova školy je zajištěna bezpečnostním systémem. Žáci jsou povinni při vstupu do školy a při pobytu ve škole používat žákovský průkaz (mezinárodní průkaz ISIC) a prokazovat jím svoji totožnost, kdykoliv to bude vyžadováno pracovníky školy nebo jinými oprávněnými osobami.
- V mimořádných případech může ředitel školy trvale povolit pozdější příchod do vyučování (např. z důvodu špatného spojení u dojíždějících žáků) a tyto výjimky eviduje třídní učitel v IS školy.
- Po příchodu do školy se žáci přezují do přezůvek a odloží v šatně venkovní oblečení. Je zakázáno odkládat v šatně jiné předměty kromě obuvi a venkovního šatstva, nechávat v šatně peněženky, klíče a jiné cennosti.
-
Omlouvání nepřítomnosti a uvolňování z vyučování
-
- Nepřítomnost žáka ve škole je povinen omluvit zákonný zástupce nezletilého žáka, popř. zletilý žák ústně, prostřednictví IS školy, e-mailem nebo telefonicky nejpozději do 3 kalendářních dnů od prvního dne nepřítomnosti. V omluvence musí být vždy jasně a jednoznačně uvedeny důvody a předpokládaná doba nepřítomnosti žáka, obecné formulace nejsou považovány za řádnou omluvu.
- Nepřítomnost žáka lze omluvit jen ze závažných důvodů (např. nemoc), výjimečně rodinné důvody.
- Nedodržení pravidel pro omlouvání nepřítomnosti vždy znamená neomluvenou nepřítomnost.
- Neomluvená nepřítomnost žáka může být důvodem k udělení výchovného opatření, případně se promítne do klasifikace chování.
- Preventivní lékařské prohlídky a věci odkladného charakteru jsou žáci povinni plánovat přednostně mimo vyučování.
- V případě podezření o nevěrohodnosti dokladu potvrzujícího důvod nepřítomnosti žáka se ředitel školy může obrátit na zákonného zástupce žáka. Ve výjimečných případech (např. častá nepřítomnost) může škola požadovat, aby k omluvence bylo přiloženo potvrzení ošetřujícího lékaře.
- Musí-li žák odejít ze školy ze závažných důvodů během vyučování, požádá o uvolnění třídního učitele, v jeho nepřítomnosti zástupce ředitele nebo ředitele školy a v případě nezletilého žáka musí být tato žádost potvrzena zákonným zástupcem. Svévolný odchod z vyučování není možný a bude posuzován jako neomluvená absence. Nepřítomnost, která je předem známá, musí být předem projednána.
- Uvolnění z vyučování na 2 dny povoluje třídní učitel, uvolnění na více dní povoluje v mimořádných případech po zvážení okolností ředitel školy prostřednictvím třídního učitele.
- Neomluvenou nepřítomnost do 10 vyučovacích hodin řeší třídní učitel, neomluvená nepřítomnost nad 10 vyučovacích hodin je projednána ve výchovné komisi, která doporučí řediteli opatření.
- Jestliže se žák neúčastní vyučování po dobu nejméně 5 vyučovacích dnů a jeho neúčast není omluvena, postupuje ředitel školy podle ustanovení § 68 odst. 2 školského zákona.
- Ředitel školy může ze závažných důvodů, zejména zdravotních, uvolnit žáka na žádost zcela nebo zčásti z vyučování některého předmětu. Žák nemůže být uvolněn z předmětu rozhodujícího pro odborné zaměření absolventa. V předmětu tělesná výchova uvolní ředitel školy žáka na základě písemného doporučení lékaře.
- Nepřítomnost žákyně pro těhotenství a mateřství se omlouvá stejně jako nepřítomnost pro nemoc. Jestliže to dovoluje charakter učiva, může ředitel školy umožnit žákyni z důvodu těhotenství přípravu a vykonání zkoušek v termínech, které stanoví.
- Ředitel školy může umožnit žákovi se zdravotním postižením nebo se zdravotním znevýhodněním (např. dlouhodobá nemoc) přípravu a vykonání zkoušek v termínech, které stanoví.
- Ředitel školy může ve zdůvodněných případech na základě doporučení třídního učitele povolit žákovi úlevy v omlouvání nepřítomnosti a stanovit odlišná pravidla.
- Při překročení limitu 100 hodin (pro 2. pololetí 4. ročníku 60 hodin) celkové nepřítomnosti za pololetí (omluvené i neomluvené) předloží třídní učitel výchovné komisi prostřednictvím zástupce ředitele návrh na projednání nepřítomnosti žáka. Výchovná komise stanoví další pravidla pro posuzování nepřítomnosti žáka individuálně po posouzení všech důvodů a po případném projednání se zákonnými zástupci žáka resp. zletilým žákem.
Při překročení limitu 25 % vyučovacích hodin v každém předmětu za pololetí předloží vyučující příslušného předmětu třídnímu učiteli návrh na řešení – má-li dostatek podkladů pro hodnocení žáka a bude jej hodnotit, nebo zda žák bude nehodnocen. V případě nesouhlasu třídního učitele s návrhem vyučujícího předloží třídní učitel návrh pedagogické radě.
- Žáci dálkového studia jsou povinni se účastnit výuky v maximální možné míře, omlouvat svoji nepřítomnost třídnímu učiteli; jejich absence není evidována.
-
Chování žáků ve škole
-
- Při vyučování zaujímají žáci místa podle stanoveného zasedacího pořádku.
- Třídní učitel určí vždy dva žáky ve své třídě jako pořádkovou službu týdne ve třídě. Služba utírá tabuli, pečuje o čistotu a pořádek v učebnách, odpovídá za to, že jsou ve třídě potřebné pomůcky. Na počátku každé vyučovací hodiny hlásí služba nepřítomnost žáků. Pokud se vyučující nedostaví do 10 minut po zvonění do hodiny, služba jej vyhledá. Jinak hlásí nepřítomnost učitele zástupci ředitele, v případě jeho nepřítomnosti řediteli.
- Žáci zacházejí co nejšetrněji se školním, vlastním i cizím majetkem.
- Při vyučování se žák věnuje práci ve vyučovacím předmětu a svým jednáním neruší v práci ostatní.
- Žáci se k sobě chovají slušně a korektně, jsou ohleduplní a totéž vyžadují od ostatních.
- Morální povinností všech je pomáhat jiným, především slabším a mladším, projevovat úctu ke starším a k ženám. Hrubé a vulgární výrazy jsou nepřípustné.
- Krádeže, ponižování, duševní a tělesné ubližování, šikanování a vydírání se posuzuje jako nejhrubší přestupek a může mít za následek okamžité vyloučení ze studia.
- Vstup žáků do odborných učeben může povolit jen vyučující.
- Přestávky jsou určeny k odpočinku, k přípravě žáků na další vyučovací hodinu a k přechodu do jiných učeben.
- Soukromé návštěvy žáků ve škole jsou povoleny jen v mimořádně důležitých případech prostřednictvím kanceláře školy.
- Veškeré osobní a úřední záležitosti žáci vyřizují prostřednictvím třídního učitele.
- Úřední záležitosti v kanceláři školy žáci vyřizují jen v úředních hodinách.
-
Dohled nad nezletilými žáky
-
- Škola je povinna vykonávat nad nezletilými žáky náležitý dohled. Tento dohled zajišťují pedagogičtí pracovníci formou pedagogického dohledu. Dohled začíná 15 minut před začátkem dopoledního a odpoledního vyučování a končí odchodem žáků ze školy po skončení vyučování. Dohled se dále vykonává o přestávkách mezi vyučovacími hodinami a na akcích pořádaných školou.
- Pokud žáci poruší zákaz opouštět budovu školy o přestávkách, škola nekoná nad nimi dohled a neodpovídá za jejich bezpečnost.
- V době, kdy škola nad žáky nekoná dohled (ve výše uvedených případech), mohou žáci v budově školy pobývat jen ze studijních důvodů nebo z důvodu dojíždění. Pokud jsou žáci v době, kdy škola nad nimi nevykonává dohled, v budově školy, zdržují se ve volných učebnách a ve studovně. Po chodbách se pohybují minimálně a zachovávají co největší klid. Dbají o svou bezpečnost. Při případném úrazu či jiném ohrožení poskytnou první pomoc a vyhledají dospělou osobu (nejčastěji v kanceláři školy).
- Při akcích konaných mimo školu, kdy místem pro shromáždění žáků není škola, začíná dohled 15 minut před dobou shromáždění na určeném místě. Po skončení akce dohled končí na předem určeném místě.
-
Pravidla hodnocení a klasifikace žáků
Obecné zásady hodnocení a klasifikace
- Žák je klasifikován v souladu se školským zákonem a předpisy souvisejícími.
- Za správnost a objektivnost klasifikace zodpovídá vyučující, který má povinnost vést řádnou evidenci hodnocení a klasifikace během celého klasifikačního období.
- Při prvních vyučovacích hodinách příslušného školního roku (nejpozději do 15. září) každý vyučující informuje žáky o způsobu a kritériích hodnocení v daném předmětu. Stejné informace zveřejní vyučující též na webu školy.
- Žák a jeho zákonný zástupce mají právo znát zdůvodnění každého hodnocení a klasifikace žáka.
- Žák a jeho zákonný zástupce mají právo znát průběžnou klasifikaci. Průběžná klasifikace je zpřístupněna všem žákům a zákonným zástupcům formou dálkového přístupu přes webové stránky školy individuálně přidělenými přístupovými údaji, které jsou žákům a zákonným zástupcům předány na prvních třídních schůzkách v 1. ročníků resp. po zahájení studia na škole.
- O klasifikaci informuje učitel zákonného zástupce též na třídních schůzkách nebo na jeho vlastní žádost.
- Po ústním vyzkoušení sděluje učitel výsledek zkoušky okamžitě a hodnocení odůvodní, do informačního systému zapíše učitel známku bez zbytečného odkladu, nejpozději však do konce týdne, ve kterém ústní zkoušení proběhlo.
- Výsledky hodnocení písemných zkoušek sděluje učitel žákům nejpozději do 10 dnů formou zápisu známky do informačního systému a ve stejné lhůtě poskytne žákům písemnou práci k nahlédnutí s výjimkou písemných prací (vč. standardů) zadávaných externím zadavatelem.
- Ročníkové práce jsou žáci povinni odevzdat v termínech uvedených v harmonogramu školního roku. Převzetí ročníkové práce potvrdí učitel svým podpisem na titulním listu s uvedením data a hodiny převzetí práce. Nemůže-li žák ročníkovou práci nebo ročníkový projekt ze závažných důvodů v určeném termínu odevzdat, je povinen podat nejpozději do termínu odevzdání řediteli školy žádost o prodloužení termínu. Neučiní-li tak, je hodnocen známkou nedostatečný.
- Výsledky hodnocení ročníkových prací sděluje učitel žákům nejpozději do 30 dnů po odevzdání prací formou zápisu do informačního systému, nejpozději však v pondělí do 12 hodin toho týdne, ve kterém se koná závěrečná klasifikační pedagogická rada daného pololetí.
- Termín písemné zkoušky, která je rozvržena na celou vyučovací hodinu (nebo více hodin), oznámí učitel žákům včas, nejméně 3 dny předem, a plánovanou zkoušku zapíše v třídní knize. V jednom dni mohou žáci psát jen jednu celohodinovou (vícehodinovou) písemnou práci.
- Žák je v pololetí z předmětu nehodnocen tehdy, pokud příslušný vyučující nemá dostatek známek (informací) pro jeho klasifikaci. Třídní učitel může v případech hodných zřetele projednat s vyučujícím možnosti klasifikaci žáka.
- Při určování prospěchu v jednotlivých předmětech na konci klasifikačního období se hodnotí úroveň dosažených kompetencí, studijních výsledků, kvalita práce, aktivita žáka a individuální zvláštnosti za celé klasifikační období. Stupeň klasifikace podle čl. 99 se zásadně neurčuje pouze na základě průměru z klasifikace za příslušné období.
- Při klasifikaci žáků s diagnostikovanými speciálními vzdělávacími potřebami je nutno přihlížet k doporučení pedagogicko – psychologické poradny.
- Maturitní práce jsou hodnoceny dle obecně platných právních předpisů. Písemné posudky vedoucího a oponenta maturitní práce jsou předány žákům a členům zkušební maturitní komise nejpozději 14 dní před termínem obhajoby maturitní práce.
- Prospěch žáka v jednotlivých předmětech je klasifikován těmito stupni:
- 1 - výborný
- 2 - chvalitebný
- 3 - dobrý
- 4 - dostatečný
- 5 - nedostatečný
- Chování žáka je hodnoceno těmito stupni:
- 1 - velmi dobré
- 2 – uspokojivé
- 3 - neuspokojivé
- Celkové hodnocení žáka vyjadřuje výsledky klasifikace v povinných a volitelných předmětech a v chování:
- prospěl s vyznamenáním - není-li v žádném předmětu hodnocen horším stupněm než chvalitebný, průměr není horší než 1,5 a jeho chování je velmi dobré,
- prospěl - není-li v žádném předmětu hodnocen stupněm nedostatečný,
- neprospěl - je-li v některém předmětu hodnocen stupněm nedostatečný.
Standardy
- „Standardy“ jsou speciální zkouškou, která prokazuje dosažení minimálních požadavků odpovídajících příslušnému ročníku s cílem úspěšného absolvování maturitní zkoušky z příslušného předmětu.
- Standardy se píší z těchto předmětů:
- 1. ročník – MAT a POS
- 2. ročník – MAT, POS a CIJ
- 3. ročník – MAT, ČJL a SME
- 4. ročník – MAT nebo CIJ (podle volby povinné maturitní zkoušky) a ČJL
Standardy nepíší žáci dálkového studia.
- Standardy probíhají písemnou formou. Za zadání, průběh a hodnocení zkoušky odpovídá příslušná předmětová komise. Váhu známky ze standardů stanoví jednotně vedení školy.
- Termíny jednotlivých standardů určí vedení školy na návrh příslušné předmětové komise a zveřejní nejpozději do 31. 12. příslušného školního roku; v případě nutnosti (např. kolize s jinými termíny) může ředitel školy posunout datum konání na pozdější termín. V den psaní standardů se nepíše žádná další písemná práce.
- Absolvování všech standardů je nutnou, nikoliv však postačující, podmínkou pro postup do dalšího ročníku. Pro klasifikaci standardů platí běžná klasifikační stupnice (čl. 99).
- Výjimky z čl. 106 může ze závažných důvodů a při dostatku jiných podkladů pro klasifikaci žáka povolit ředitel školy po projednání s předsedou příslušné PK a vyučujícím žáka.
Speciální zásady hodnocení a klasifikace
- Zásady hodnocení a klasifikace odborných předmětů
- upřednostňováno je ověřování znalostí žáků formou písemných prací z jednotlivých tematických celků nebo jejich částí,
- řádně vedený pracovní sešit je součástí klasifikace předmětu,
- Zásady hodnocení a klasifikace předmětu „konstrukční cvičení“ v 1. a 2. ročníku
- vyučující známkují jednotlivé výkresy s přiřazenou váhou známky 100 %,
- odevzdání všech zadaných výkresů v daných termínech je nutnou podmínkou k úspěšné klasifikaci; neodevzdání výkresu je hodnoceno známkou nedostatečný,
- je-li výkres klasifikován známkou nedostatečný, vyučující vysvětlí žákovi nedostatky a ten pak výkres v zadaném termínu opraví tak, aby tento výkres mohl být klasifikován alespoň známkou dostatečný, což je nutnou podmínkou k úspěšné klasifikaci.
- Zásady hodnocení a klasifikace z ročníkových prací ve 3. a 4. ročníku:
- žák zpracovává komplexní práci (ročníkový projekt) a ta je také takto hodnocena,
- ročníkový projekt je průběžně hodnocen v rozpracovanosti zpravidla v těchto termínech: první čtvrtletí, konec kalendářního roku, pololetí, třetí čtvrtletí a druhé pololetí,
- průběžná známka v daném okamžiku, tzn. i ve čtvrtletích a pololetí, je známkou v rozpracovanosti (je jen jedna),
- předkládání odpovídajícím způsobem rozpracovaných výkresů resp. rozpracovaného projektu v daných termínech je nutnou podmínkou pro úspěšnou klasifikaci; při nesplnění této podmínky bude ročníkový projekt hodnocen známkou nedostatečný,
- odevzdání kompletního ročníkového projektu v daném termínu je nutnou podmínkou pro úspěšnou klasifikaci ve druhém pololetí,
- je-li ročníkový projekt v předmětech KOC odevzdán v řádném termínu a je klasifikován známkou nedostatečný, posoudí příslušný vyučující, zda je projekt opravitelný; pokud rozhodne vyučující, že je ročníkový projekt opravitelný, vyučující seznámí žáka s chybami, které je nutno opravit k opravné zkoušce, v opačném případě dá žákovi nové zadání,
- je-li ročníkový projekt v předmětech STK a SPR odevzdán v řádném termínu a je klasifikován známkou nedostatečný, posoudí příslušný vyučující, zda je projekt opravitelný; pokud rozhodne vyučující, že je ročníkový projekt opravitelný, vyučující seznámí žáka s chybami, které je nutno opravit k novému termínu určenému vyučujícím nebo k opravné zkoušce (rozhodnutí je na úvaze příslušného vyučujícího), v opačném případě dá žákovi nové zadání pro vypracování k opravné zkoušce.
Komisionální zkoušky a zkoušky v náhradním termínu
- Nelze-li žáka hodnotit na konci pololetí, určí ředitel školy pro jeho hodnocení náhradní termín. Náhradní termín stanoví ředitel školy tak, aby hodnocení za první pololetí bylo provedeno nejpozději do konce června, za druhé pololetí nejpozději do konce září následujícího školního roku. Zkouška v náhradním termínu není komisionální zkouškou, zkoušejícím je vyučující předmětu, který v daném pololetí žáka v předmětu učil.
- Komisionální zkoušku koná žák v případě opravné zkoušky a v případě přezkoušení z důvodu pochybnosti o správnosti hodnocení. Komisionální zkoušku může žák konat v jednom dni nejvýše jednu. Komisionální zkoušku v případě opravné zkoušky může žák ve druhém pololetí konat nejdříve v měsíci srpnu příslušného školního roku, pokud zletilý žák nebo zákonný zástupce nezletilého žáka nedohodne s ředitelem školy dřívější termín, v případě žáka posledního ročníku vzdělávání vyhoví ředitel školy žádosti o dřívější termín vždy.
- Žák, který na konci druhého pololetí neprospěl nejvýše ze 2 povinných předmětů, nebo žák, který neprospěl na konci prvního pololetí nejvýše ze 2 povinných předmětů vyučovaných pouze v prvním pololetí, koná z těchto předmětů opravné zkoušky. Opravná zkouška se koná nejpozději do konce příslušného školního roku v termínu stanoveném ředitelem školy. Žák může v 1 den skládat nejvýše 1 opravnou zkoušku. Opravné zkoušky jsou komisionální. Žák, který nevykoná opravnou zkoušku úspěšně nebo se k ní nedostaví, neprospěl. Ze závažných důvodů může ředitel školy stanovit náhradní termín opravné zkoušky nejpozději do konce září následujícího školního roku. Do doby náhradního termínu opravné zkoušky žák navštěvuje podmínečně nejbližší vyšší ročník.
- Je-li žák v 1. pololetí klasifikován známkou nedostatečný, musí při opravné zkoušce nebo při přezkoušení v průběhu 2. pololetí prokázat i znalosti z látky 1. pololetí (případně odevzdat grafické práce za 1. pololetí).
- V případě přezkoušení z důvodu pochybnosti o správnosti hodnocení může být žák v příslušném pololetí z daného předmětu zkoušen jen jednou. Žádost o přezkoušení podává žák řediteli školy do 3 dnů ode dne, kdy se žák o klasifikaci oficiálně dozvěděl.
- Komise pro komisionální zkoušky je tříčlenná. Komisi jmenuje ředitel na návrh předmětové komise příslušného předmětu. Výsledek zkoušky vyhlásí předseda veřejně v den zkoušky.
Dálkové studium
- Žáci dálkového studia mohou, v nutném případě, s vyučujícím dohodnout termín písemného přezkoušení podle svých časových možností a možností příslušného vyučujícího.
-
Výchovná opatření
- Výchovnými opatřeními jsou pochvaly nebo jiná ocenění a kázeňská opatření.
- Pochvaly uděluje ředitel školy nebo třídní učitel nebo učitel odborného výcviku. Ostatní vyučující mohou navrhnout udělení pochvaly třídnímu učiteli nebo řediteli školy.
- Pochvala ředitele školy se uděluje za:
- mimořádný projev lidskosti,
- mimořádný projev občanské nebo školní iniciativy (např. úspěšná účast v dalších kolech olympiád a soutěží, mimořádně záslužný nebo statečný čin),
- dlouhodobou úspěšnou práci (např. výborné studijní výsledky během celého studia),
- Pochvala třídního učitele se uděluje za:
- výrazný projev školní iniciativy (např. 1. – 3. místo ve školním kole olympiád a soutěží, za účast v dalších kolech olympiád a soutěží, za reprezentaci školy, za práci v třídní samosprávě),
- déletrvající úspěšnou práci (např. výborné studijní výsledky školního roku).
Udělení pochvaly musí třídní učitel nejprve projednat s ředitelem školy.
- Kázeňská opatření ukládá ředitel školy nebo třídní učitel za porušení povinností uložených školským zákonem nebo školním řádem. Kázeňskými opatřeními jsou napomenutí, důtky, podmínečné vyloučení ze studia a vyloučení ze studia.
- Napomenutí třídního učitele se ukládá za drobné opakované přestupky proti školnímu řádu.
- Důtka třídního učitele se ukládá, nedojde-li k nápravě chování po uložení napomenutí a za opakované a soustavné přestupky proti školnímu řádu. Uložení důtky oznámí třídní učitel neprodleně řediteli školy.
- Důtka ředitele školy se ukládá, nedojde-li k nápravě po uložení důtky třídního učitele a dále za přestupek proti školnímu řádu vážného charakteru.
- Pravidla pro uložení podmínečného vyloučení nebo vyloučení ze studia stanovuje školský zákon.
-
Výchovně vzdělávací akce a exkurze
- Délka výchovně vzdělávací akce je nejvíce 2 vyučovací dny. Za organizaci odpovídá pověřený učitel, který je povinen oznámit termín akce a zabezpečení pedagogického dohledu nejméně 3 týdny před jejím konáním řediteli školy. Výchovně vzdělávací akce se neuskuteční, pokud by v době jejího konání mělo zůstat ve škole více než 20 % žáků třídy. Výjimky může povolit ředitel školy na základě zdůvodněné žádosti třídního učitele.
- Exkurze jsou součástí výuky jednotlivých předmětů a jsou organizovány v souladu s učebními plány. Za organizaci odpovídá pověřený učitel nebo vedoucí praxí, který je povinen oznámit termín akce a zabezpečení pedagogického dohledu nejméně 1 týden před jejím konáním řediteli školy.
- Na těchto akcích se žák musí řídit pokyny pedagogického dohledu a vztahují se na ně veškerá ustanovení školního řádu.
-
Závěrečná ustanovení
- Ředitel školy je oprávněn vydat vnitřní předpisy upřesňující jednotlivá ustanovení tohoto školního řádu.
- Pokud se stane některý z článků tohoto školního řádu zcela nebo částečně neplatným nebo neúčinným, nebudou tím dotčena ostatní ustanovení tohoto školního řádu a jeho platnost jako celku.
- Školní řád byl schválen školskou radou dne 30. srpna 2023.
- Školní řád nabývá účinnosti dne 1. září 2023.
V Českých Budějovicích 31. srpna 2023
RNDr. Vladimír Kostka
ředitel školy
-